Ürün ve Hizmetler

Zararlılar

 

Al man Hamamböceği :

   Hamam böceği, omurgasız canlılar grubundan küçük yapılı ve çok pis bir canlıdır. Birçok iklim şartlarına dayanıklı bünyeye sahip olan hamam böcekleri, dünyanın birçok bölgesinde yaşar ve yaklaşık 5000 kadar türü vardır.

Hamam böcekleri nemli ve besin maddesi bulunan her ortamda görülebilir. Ortalama 4–5 cm arasında boya sahip olan hamam böceklerinin sırt bölümlerinde kendilerini tehlikelere karşı koruyan sert bir madde vardır. Yine sırt bölümlerinde kanatları olan hamam böcekleri uçamazlar.

Çok güçlü ayak yapısına sahip olan hamam böceği haşereleri, çok çabuk hareket ederler. Kilometrelerce yolu yürüyebilen hamam böcekleri bir gecede 10 katlı bir binayı bile dolaşabilirler. Evde hamam böceği ile gündüzleri pek karşılaşılmaz fakat geceleri daha çok aktif olan hamam böcekleri ışıkların sönmesi ile birlikte sürekli dolaşırlar.

Hamam böceği türlerinin baş kısımlarında bulunan uzun anten şeklideki kılları, nemin ve yiyeceğin bol olduğu alanları bulmalarını sağlar. Hamam böcekleri evlere, kanalizasyon sistemleri, pis su giderleri, kalorifer ya da kombi borularının boşlukları ve açık bırakılan kapı ile pencerelerden boşluklarından girerler.

Evlere giren hamam böceği ilk olarak nemli alanlar olan mutfak, lavabo ve tuvalet gibi alanlara yerleşir. İnsanların yiyebildiği ya da yiyemediği birçok maddeyi besin maddesi olarak kullanabilen hamam böcekleri, bu nedenle oldukça pis haşerelerdir. Ev içlerinde yere dökülen yemek döküntüleri ya da açıkta bırakılan yiyeceklerle beslenen hamamböcekleri, bu yiyeceklerin üzerinde gezerken salya ve dışkılarını bırakarak insanlara hastalık bulaştırırlar.

Hamam böceklerinden insanlara bulaşan bazı hastalıklar; astım, grip, dizanteri, phonomi, verem, hepatit ve çeşitli alerjik hastalıklardır. Hamam böceği çok dayanıklı bir vücut yapısına sahiptir. Bu nedenle bilinçsizce hamam böcekleri ile mücadele etmek olumlu sonuçlanmaz. Çöl sıcaklıklarında ve dondurucu soğuklarda bile yaşayabilen hamam böceklerinin bazı organları kopsa dahi yaşamına bir süre devam edebilir.

Türlerine göre farklı boy ve renklerde olan hamam böcekleri, genellikle siyah ve kahverengi renginde olup parlak yapıdadırlar. Haşereler arasında en hızlı üreyen ve çok sayıda çoğalan böcekler olan hamam böcekleri, çiftleşme işleminin ardından bir süre yumurtalarını sırtında taşır. Bu taşıma işlemi sırasında gezdiği her yere yumurtalarını bırakan hamam böcekleri böylelikle mikroplarını her yere bırakırlar. Halk arasında hamam böcekleri farklı isimlerle anılır.

Bu isimlerden bazıları; Oryantal hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Alman hamam böceği, kakalak, kalorifer böceği ve karafatma gibi isimleri vardır. İnsanlar için oldukça zararlı haşereler olan hamam böceklerinden kurtulmak için, ilaçlama şirketlerine hamam böceği ilaçlaması yaptırmalısınız.  

Hamam böceği ilaçlama şirketleri tarafından kullanılan, etkili ilaçlar ile hamam böceklerinden kurtulabilirsiniz. EKOSİS HAŞERE TEMİZLİK VE PEYZAJ HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED şirketimiz tarafından kullanılan böcek ilaçları çok etkili ilaçlar olup, ziraat mühendislerimiz tarafından hazırlanmaktadır. Okka Group Haşere Kontrol Hizmetleri firmamız, uzman ilaçlama personeli ve sağlık bakanlığı onayına sahip ilaçlama firması olarak daima en güvenilir ve en garantili hizmeti sunmaktadır.

 

AKREP

 Akrep, dünyanın her yerinde görülebilen, boyu ortalama 5 cm olan canlıdır. Renkleri genellikle siyah, kahverengi ve kırmızı olan akrepler yüzlerce türü bulunur. Akrep beslenmesini doğal ortamlarda bulunan küçük böcek türleri ve leşleriyle sağlar.

Akreplerin özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmurların sık yağması nedeniyle yuvaları bozulur. Yuvası bozulan akrepler bu durum karşısında kendilerine güvenli bir yer bulmak amacıyla insanların yaşam alanlarına yönelirler. Akrep ahşap binaların içinde, binaların çatılarında, moloz yığınlarının arasında ve depolarda yaşayan zehirli bir canlıdır. Eve içine giren akrep, yatak içlerine ve ayakkabıların içlerine girerek saklanır ve insanları sokar. Akrep sokmasının etkisi akrebin türüne göre ve yaşam alanına göre değişir.

Sıcak iklimlerde ve çöl ortamında yaşayan akrep türleri, nemli ve bol yağış alan bölgelerde yaşayan akrep türlerine göre daha zehirlidir. Akrep beslenmesini küçük böcek türleri ile sağlar. Avını önce ağzında salgıladığı asitler ile parçalayan ve daha sonra küçük parçalara ayıran akrep, zehrin etkisiyle sıvı hale gelen avını yer. Akrep avını yakalarken kollarında bulunan 2 adet kıskacından yardım alır.

Karın bölgelerinde hareketini sağlayan 4 tane ayağı bulunan akreplerin sokması hayati tehlike oluşturur. Akrep tarafından sokulan kişilerin acilen bir hastaneye başvurması gerekir. Yapılacak olan ilk yardım ise sokulan yerin üst tarafından sıkça bağlamak suretiyle kan akışının yavaşlatılması gerekir.

Akreplerin zehirleri arka kısımlarında bulunan bir torbacık içerisindedir. Canlılar tarafından kızdırılan akrep bu arka kısmında bulunan zehri püskürtür. Akrep sokması, insanlarda solunum sistemi felci ve kalp krizi gibi durumlara sebep olur. Çok etkili zehre sahip canlılar olan akrepler, aynı zamanda çok dayanıklı canlılardır.

Bir akrep radyasyona bir insanın dayanabileceğinin 200 katı daha fazla dayanabilme gücüne sahiptir. Akrep sokmasında insanların vücudunda kızarma, kabarma, şişme, solunum darlığı, ateşlenme ve kusma gibi belirtiler görülür. Ortalama ömürleri 5 yıl olan akrepler, kuyruklarında bulunan zehri 10 cm uzağa fırlatabilirler.

Çok tehlikeli olan akrep canlısına kesinlikle bireysel olarak müdahale etmemek gerekir. Yapılması gereken profesyonel ve yasal çalışan bir ilaçlama şirketinden akrep ilaçlama talebinde bulunmaktır. Okka Group Haşere Kontrol Hizmetleri şirketi olarak, akrep ilaçlamasında kullandığımız akrep ilaçları ve tüm böcek ilaçları çok etkili ilaçlardır. Okka Group böcek ilaçlama şirketimiz sağlık bakanlığı onaylıdır ve ilaçlarımız OKKA GROUP HAŞERE KONTROL HİZMETLERİ şirketi olarak, akrep ilaçlama ve her türlü haşere ilaçlama konularından Okka Group ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz.

KARINCA

 Karınca, dünyanın her yerinde yaşayan ve dünyanın en kalabalık yaşayan canlısıdır. Küçük yapılı olan karıncalar, dünyanın en çalışkan canlılarıdır. Ortalama bir karıncanın boyu 2–4 mm arasındadır ve yüzlerce türü bulunur. Karıncaların vücutları 3 bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler baş, göğüs ve karın şeklindedir. Koloniler halinde toplu halde yaşayan karıncaların, koloniler içinde kendilerine has özellikleri vardır.

Türlerinde göre renkleri de değişen karıncaların birçok rengi bulunmaktadır. En çok kırmızı, kahve ve siyah renklerde olan karıncalar, ev içlerinde en çok görülen canlılardır. İç ve dış mekânlarda her yerde görülen karıncalar, özellikle ağaçların üzerinde ve toprak içlerine açtıkları yuvalarında yaşarlar. Dünyanın en kalabalık yaşayan canlıları olan karıncalar, toprak içlerine açtıkları oyuklarda yaşarlar.

Karıncalar
buldukları yiyecekleri toplu halde yuvalarına taşırlar ve hem beslenip hem de yiyecekleri stoklarlar. Aynı zamanda dünyanın en çalışkan canlıları olan karıncalar, günün 20 saatten fazlasını çalışarak geçirirler. Ev içinde karıncalar en çok evin mutfak bölümünde ve kiler bölümünde görülseler de aslında evin tüm bölümlerinde görülürler. Karıncalar insanların besin kaynağı olarak kullandığı birçok gıda ürünü ile beslenme sağlarlar. Genellikle ev içlerinde yerlere dökülen yiyecek kırıntıları ile beslenme sağlarlar. Bazı karıncalar ile küçük böceklerin leşleri ile de beslenme sağlayabilirler. Şekerli gıdaları seven karıncalar, kendi ağırlıklarının 50 katı kadarını kaldırabilir.

Karıncalardan kurtulmak
için, eczane ya da marketlerden alınan karınca ilaçları başarı sağlamak mümkün değildir. Karınca ilaçlaması, ilaçlama firmaları tarafında kullanılan ve özel olarak hazırlanan ilaçlar ile yapılır ve ancak bu uygulama ile başarı sağlanır. Karınca ilaçlamasında sıvı ve tebeşir tarzı ilaçlar en çok tercih edilen ilaçlar olup, ayrıca tebeşir ilacının uygulanmasında mekânınızı terk etmenize de gerek yoktur. Okka Group ilaçlama şirketimizi arayarak, karınca ilaçlaması talebinde bulunmanız halinde sizlerin karıncalardan kurtulmanıza yardımcı olunacaktır. Okka Group Haşere Kontrol Hizmetleri sağlık bakanlığı onaylı bir ilaçlama şirketidir.

 

GÜMÜŞCÜN

 Gümüş böceği, sıcak ve nemli ortamlarda yaşayan ve türlerine göre farklı renk ve boylarda olan canlılardır. Fakat genellikle gümüş renginde olan bu böcekler ismini bu özelliği nedeniyle almıştır. Gümüş böceklerinin boyları ortalama 3–5 cm kadardır. Gümüş böcekleri diğer birçok böcek türünde olduğu gibi yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Her üremelerinde 100’den fazla yumurta bırakan gümüş böceklerinin ömürleri ortalama 1 yıl kadardır.

Gümüş böceği
ev içlerinde ilk olarak nemli alanlar olan mutfak ve banyo gibi bölgelere yerleşirler. Beslenmelerini insanların yediği ya da yiyemediği bir çok madde ile sağlayan gümüş böcekleri kağıt, kumaş ve naylondan yapılmış maddeleri bile yiyebilirler. Gümüş böceği insanları ısırmaz fakat insanların yediği yiyecekler üzerinde gezerek, mikroplarını bulaştırırlar. Gümüş böceğinden kurtulmak için eczane ya da market benzeri yerlerden ne olduğu belli olmayan ilaçları kullanmak çözüm olmaz.

Gümüş böceği ilaçlaması
ilaçlama servisleri tarafından kullanılan etkili ilaçlar ile yok edilir. İlaçlama sektöründe lider olan Okka Group Haşere Kontrol Hizmetleri şirketimiz siz değerli müşterilerimize Gümüş böceği ilaçlaması ve diğer tüm haşere ilaçlamalarında en güvenli ve en garantili hizmeti sunmaktadır.

ÇİYAN

 Çiyan, etkili bir zehre sahip olan ve omurgasız canlılar sınıfında incelenen bir böcek türüdür. Uzun ve ince bir vücut yapısına sahip olan çiyanlar, görüntü itibarı ile kırkayak böceğine benzerler. Çok tehlikeli ve çok etkili zehirleri olan çiyanların vücutları boğumlar halindedir ve her vücut boğumunda 2 çift ayak bulunur. Bu ayakların uçları aynı zamanda çok zehirlidir. Vücutlarının alt kısımlarında 100’ün üzerinde birçok ayak bulunan çiyan canlılarına, dünyanın her yerinde rastlanır. Boyları ortalama 30 cm kadar olan çiyan böceklerinin renkleri genellikle kırmızı, siyah, kahverengi, sarı ve mavidir. Fakat çiyanların boy ve renkleri türlerine göre değişmektedir. Çiyan böcekleri dağlık bölgeler ve çayırlık alanlarda yaşar. Bu alanlarda taşların altlarında, kayaların diplerinde, çalıların ve yaprakların altlarında bulunur.

Çiyan yuvasını toprağı kazarak açtığı deliklerin içlerine yapar. Sonbahar ve ilkbahar aylarında yağmurların sık yağması ile çiyanını yuvası bozulur ve çiyan kendisine güvenli bir yer bulmak amacıyla ev içlerine girer. Bina içlerinde çiyan öncelikle nemli bölgeler olan bodrum ve çatı gibi alanlara yerleşir. Bu alanlardan ev içlerine giren çiyan çok tehlikeli bir canlıdır. Etkili zehre sahip olan bir çiyanın bir insanı sokması durumunda hayati tehlike oluşmaktadır. Bu nedenle ev içinde çiyan böceğinin görülmesi durumunda acilen bir ilaçlama şirketi ile temasa geçilmelidir ve kesinlikle el ile temas edilmemelidir. Çiyan sokması durumunda insanlar kısmi felce uğrayabilir. Bu durum çiyanın zehri ile alakalı olarak ölümle dahi sonuçlanabilir. Öğle saatlerinde yuvalarında dinlenen çiyanlar, geceleri karanlık bastığında beslenmek amacı ile gezerler. Çiyan zehirlerinin etkisi yaşam alanlarına veya türlerine göre değişir. Örnek vermek gerekirse çöl ortamında yaşayan bir çiyan, diğer alanlarda yaşayan çiyanlara göre daha zehirlidir. Bu durum çöllerde yaşayan çiyan türlerinin suyu daha az tüketmeleri nedeniyle vücutlarında ki zehri atamalarından kaynaklanır.

Çiyan böceği doğal ortamlarda yaşayan küçük haşereler ile beslenir. Çiyan önce avını ısırıp felç eder ve etkisiz hale getirir. Daha sonra zehrin etkisi ile parçalara ayrılan avını yemeye başlar. Çiyan ısırması bu şekilde gerçekleşir. Çiyanlar tarafından ısırılan kişilerin vücutlarında ilk olarak şişme ve kızarıklık görülür bir süre sonra acı, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikâyetler ortaya çıkar. Çiyan çiftleşme sonrası onlarca yumurta bırakır. Ortam sıcaklığının etkisine göre olgunlaşan çiyan yumurtalarından yavrular çıkar. Çiyan ısırmasının ardından yapılması gereken ilk müdahale yaranın birkaç cm üzerinden sıkıca bağlamak ve bu yolla kan akışını yavaşlatmaktır. Kişi acilen bir hastaneye ulaştırılması gereklidir. Çıyan böcekleri insanlar için oldukça zararlı canlılardır. Bu nedenle çiyan görüldüğü anda çiyan ilaçlaması ile yok edilmesi gereken bir canlıdır. Ferdi olarak çiyan ilaçlaması yapmak çok tehlikelidir ve hayati önem taşır.

Çiyan ilaçlaması yapmak profesyonel ilaçlama şirketlerinin işidir. Okka Group böcek ilaçlama firmamızın kullanmış olduğu ilaçlardır etkili ilaçlar olup, bu ilaçlar ziraat mühendisleri tarafından özel olarak hazırlanmaktadır. Okka Group böcek ilaçlama şirketimiz çiyan ilaçlama hizmeti ile sizlere günün her saati hizmet vermektedir.

PİRE

 Pire, eklembacaklılar grubundan kan emerek beslenen küçük bir haşeredir. Pirelerin boyları ortalama 3–6 mm arasında değişir. Hareketini zıplayarak sağlayan ve kan emerek beslenen pireler, canlılar için oldukça zararlı canlılardır. Rengi çoğunlukla kahverengi ve kırmızı olan pire canlısı, üç evrede oluşumunu tamamlar.

Pirenin bu evreleri yumurta, larva ve pupa şeklindedir. Çok güçlü bir zıplama yeteneğine sahip olan pireler, yaklaşık 50cm dikey, 50cm de yatay olarak zıplayabilirler. Pire haşeresinin 6 tane bacağı vardır ve bu bacakların 4 tanesi ön 2 tanesi ise arka kısımlarında yer alır. Arka tarafta bulunan 2 bacağını zıplamak için kullanan pirelerin boynu yoktur.

Genellikle hayvanların üzerinde yaşayan pireler, üzerinde yaşadığı canlının adını alır. Sürekli canlılardan kan emerek beslenen pire haşereleri, çok esnek bir yapıya sahiptiler. Kendi ağırlıklarının 20 katı kadar kan emebilen pireler, çok çabuk çoğalıp, çok çabuk üreyen haşerelerdendir. Bir günde ortalama 50–60 yumurta bırakabilirler.

Pire yumurtaları uygun sıcaklıkta 8 saat içerisinde olgunlaşarak yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan pire yavruları yaklaşık 15 gün içerisinde olgunlaşır ve kanını emebileceği köpek ve kedi gibi sıcakkanı olan canlılar ararlar. Pire zıplamasını şu şekilde gerçekleştirir. Pire zıplaması, pirenin vücudunda bulunan proteinler sayesinde gerçekleşir.

Pire sıçraması gerektiği anda, arka bacaklarını kasar. Arka bacaklarının üst tarafında bulunan proteinler sıkışır ve gergin bir yay şeklini alır. Pirenin bacaklarındaki enerji boşalır ve pire zıplaması gerçekleşmiş olur.

Pirelerin yaşayabilmeleri için sürekli kan emmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle pireler hastalık taşıyan canlılardır. Hastalıklı bir canlıdan aldığı kanı, diğer canlıya bulaştıran pireler bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken canlılarıdır. Pire ısırığı ilk anda insanlar tarafından fark edilmez. Bunun nedeni pireler deri üzerine ağızlarında salgıladıkları bir sıvı bırakırlar, bu sıvı derinin uyuşmasına neden olur. Böylece insanlar pire ısırığını hissetmezler.

Pire ısırması sonucu insanların derilerinde kızarıklık, kabarma ve şiddetli hissedilir. Pirelerden insanlara bulaşan hastalıklardan bazıları; humma, veba, dizanteri, tifüs ve çeşitli cilt hastalıkları ile alerjik hastalıklardır. Dünya üzerinde birçok çeşidi bulunan pire haşeresinin ortalama 2000 kadar ürü vardır.

Özellikle yaz aylarını dolayısıyla da sıcak havaları seven pire haşerelerinin en çok rastlanılan türleri; insan piresi, kedi piresi, köpek piresi, toz piresi, kar piresi, pamuk piresi, kül piresi, fare piresi, su piresi, ağaç piresi başta bulunmaktadır. Evde pire olmasının başlıca nedenleri arasında, ev içlerinde beslenen köpek ve kedi gibi evcil hayvanlardır. Bu nedenle evlerde beslediğimiz canlıların rutin temizliklerini yapıp, dışarıda yaşayan sahipsiz hayvanlar ile temas halinde olmamalarına dikkat edilmelidir.

Ya da dışarıdan ev içlerine sahipsiz canlıları temizliklerini yaptırmadan sokmamak gerekir. Pireler çok hızlı üreyen ve çok sayıda çoğalan pireler ile mücadele etmek güçtür. Bu nedenle pireden korunmak için bireysel olarak mücadele etmek etkili bir sonuç vermez. Pirelerden kurtulmak için mekânınıza pire ilaçlaması yaptırmanız gereklidir.

Fakat pire ilaçlaması yaptıracağınız ilaçlama şirketinin yasal olmasına ve profesyonel çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Pire ilaçlama konusunda her türlü desteği, sektöründe lider, Sağlık Bakanlığı onaylı ve uzman ilaçlama ekibine sahip, Okka group ilaçlama şirketimizden sağlayabilirsiniz.

 

KENE

 Kene haşeresi görünüm olarak alttan ve üstten basık şekilde görünen ve kan emerek beslenen zararlı bir canlıdır. Kene insanlar ve hayvanlar için oldukça tehlikeli bir haşere türüdür. Kenelerin karın kısmı çok esnektir ve kan emdikçe şişerler.

Kene kendi ağırlığının ortalama 100 katı kadarını emebilir. Keneler genellikle kahverengi ve kızıl renkte olur fakat yine de renkleri türlerine göre değişir. Kene beslenmesini insanlardan ve hayvanlardan kan emerek sağlar. Özellikle yaz aylarında çayırlık, ormanlık ve piknik alanlarında yaşar ve bu alanlar üzerinden insanlara yapışarak kan emme işlemini gerçekleştirir.  

Kene xodoidea grubunda incelenir ve birçok türünde göz yoktur. Dünya üzerinde yaşayan yüzlerce kene türü vardır. Kene çoğalması birçok haşere ve böcek türünde olduğu gibi yumurtlama sistemi ile gerçekleşir. Çiftleşme işleminin ardından dişi kene yumurtalarını ya ormanlık alanlara bırakır ya da üzerinde bulunduğu hayvanın kılları arasında saklar. Yumurtadan çıkan kene yavruları ilk etapta 3 bacaklı olarak çıkar, belli bir zaman sonra pupa haline gelen kene yavruları, bu dönemin ardından erginleşir ve 8 bacaklı keneler haline dönüşürler.

Kenelerin bacaklarında vantuzları vardır ve bu vantuzlar sayesinde canlıların üzerlerine rahatlıkla tutunabilirler. Kene hastalık bulaştıran oldukça tehlikeli bir haşeredir. Çünkü keneler hem insan kanı hem hayvan kanı emerek beslenirler. Hastalıklı bir hayvandan aldığı kanı insan vücuduna bulaştırma ihtimali çok yüksektir. Son yıllarda dünyada ve hatta ülkemizde birçok kişinin ölümüne neden olan Kırım- Kongo kanamalı ateşi hastalığı kene ısırması sonucu ortaya çıkan bir ölümcül hastalıktır.

Kırsal alanlarda yaşayan birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvanların üzerinde kene bulunmaktadır. Fakat kenelerinde türlerine göre zararlı yada zararsız olan türleri vardır. Bu nedenle vücutta kene görülmesi durumunda acilen sağlık kuruluşuna ulaşmalı, keneyi kesinlikle elle koparmamalıdır. Kene kan emeceği canlının derisi üzerine ağzında salgıladığı sıvıyı bırakır, bu sıvı derinin uyuşmasını sağlar.

İnsanlar bu nedenle kene ısırmasını ilk önce fark etmezler, daha sonra kene uyuşan deriden içeri kafasını sokar ve kan emme işlemine başlar. Kene aynı zamanda kırsal alanlarda yetiştirilen birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvanın ölümüne de sebep olmaktadır.

 

Kene çeşitleri nelerdir?

Kene haşeresinin yüzlerce türü bulunur. Kene türlerinin zehirli olanları da, zehirsiz olanları da vardır. Yurdumuzda en çok rastlanan kene türleri; sakırga, kerni ve yavsı gibi türlerdir. Yaklaşık olarak 900 kene türü bulunmaktadır.

 Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA):Hastalık dünyada ilk olarak Kırım ve Kongo’da görülmüştür. Bu sebeple hastalık Kırım-Kongo hastalığı adını almıştır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı keneler tarafından bulaşır. Kene üzerinden taşınan virüsler ilk olarak ciltte ateş ve kanamaya neden olmaktadır. Bilimsel gelişmelere rağmen son yıllarda Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı tedavisindeki bir gelişme olmamıştır ve hala insanlar bu hastalıktan ölmektedir. 

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının belirtileri ;

Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı vücutta ilk olarak kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık ve iştahsızlık ile başlayıp, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal ile devam eden belirtiler görülür. Kırım-Kongo hastalığının belirtileri vücut zehri aldıktan 1 ile 3 gün arasında ortaya çıkar.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunmanın yolları; 

Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığından korunmak için, öncelikli olarak çevremizde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yaşadığı alanları ilaçlatmak gereklidir. Kene sokması sonucu hastalıktan ölen canlılara çıplak el ile temas etmemek gerekir. Özellikle yazın piknik alanlarında pantolon paçalarının çorap içlerine sokulması ya da çizme giyilmesi gereklidir.

Kenelerden nasıl kurtulunur?

Kene ile bireysel olarak mücadele etmek çok tehlikelidir. Çünkü bazı kene türleri ölümcül hastalık taşımaktadır. Bu hastalıklar arasında en tehlikeli olanı son yıllarda dünyada birçok kişinin ölümüne neden olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığıdır. İnsanlar tarafından vücuda yapışan kenenin koparılması sonucu, bu hastalıktan ölen insanların sayısı daha da artmaktadır. Kene haşeresinden kurtulmanın en garantili ve en güvenli yolu uzman ve deneyimli ilaçlama personeline sahip, yasal çalışan sağlık bakanlığı onaylı ilaçlama şirketlerine kene ilaçlaması yaptırmaktır. Okka Group böcek ilaçlama şirketi olarak, kene ile mücadele de kullandığımız ilaçlar ziraat mühendisleri tarafından özel olarak hazırlanır ve çok etkili ilaçlardır. İlaçlama sektöründe lider firmalardan biri olan Okka Group böcek ilaçlama firmamız kene ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlama uygulamalarında sizlere hizmet vermektedir. Arayın şirketimizi mekânınıza kene ilaçlaması yaparak sizleri kene haşerelerinden kurtaralım.

 

GÜVE

 Güve böceği, görünüş olarak kelebeğe benzeyen, küçük yapılı ve kanatlı bir böcektir. Fakat görünüş olarak birbirlerine benzemelerine rağmen birçok farklı özellikleri vardır. Örnek olarak güve böceğinin kanatları tüylüdür ve renkleri mattır. Kelebekler ise daha renkli canlılardır ve daha parlak bir yapıya sahiptirler. Güve böcekleri yaşam alanlarına göre farklı isimlerle anılır ve insanlara verdiği zararlarda yaşam alanlarına göre değişir. Birçok güve türü vardır.

Bazı güve türleri insanların sadece besinlerine zarar verirken, bazı güve türleri ise insanların eşyalarına zarar verir. Güveler daha çok loş ışıkta ve geceleri daha aktif olurlar. Güve böceklerinin baş kısımlarında radar görevi gören ve kendilerine karşı tehlikeleri önceden algılamalarını sağlayan bir çift antenleri vardır. Bu antenleri sayesinde yarasa ya da diğer hayvanlara yem olmaktan kurtulurlar. Güve böceklerinin boyları ve renkleri türlerine göre değişir. Genel olarak 8–10 mm arasında boyları olan güveler, sıcak mevsimlerde daha aktiftirler. Kış aylarında yani soğuk havalarda ise pasiftirler.

Güve türleri arasında en çok rastlanan güve türleri deri güvesi, tahıl güvesi, elbise güvesi, halı güvesi, odun güvesi, bitki güvesi, bağ güvesi, zeytin güvesi ve salkım güvesi’dir. Güvelerden kurtulmak için, güve ilaçlaması yaptırılması gereklidir. Fakat güve ilaçlaması için dışarıdan alınan böcek ilaçları ile ilaçlama yapmak çok tehlikelidir. Yanlış yapılan bir ilaçlama uygulaması ile ilaçlamayı yapan kişi ve çevresindeki canlılar insanlar zarar görebilir. Güve ilaçlaması yaptırmak için kesinlikle profesyonel ve yasal çalışan ilaçlama servislerinden destek alınmalıdır.

Okka Group böcek ilaçlama
firması olarak kullandığımız tüm haşere ve kemirgen ilaçları ziraat mühendislerimizin kontrolünde hazırlanmaktadır. Sağlık bakanlığından onaylı olan ilaçlarımız ile sizlere güve ilaçlaması konusunda her türlü desteği günün her saati vermekteyiz. Güve haşeresinden kurtulmak için Okka group ilaçlama şirketimiz ile temasa geçmeniz yeterli olacaktır.

 

FARELER VE SIÇANLAR

 Fare, omurgalı canlılar sınıfından kemirgen bir hayvandır. Memeliler canlılar grubunda incelenen fare, doğurgan bir canlıdır. Çok elastik vücut yapısına sahip olan fareler bu nedenle küçük deliklerden bile rahatlıkla girip çıkabilirler. Çok hızlı koşabilen farelerin 4 tane ayağı vardır. Burunları ise koku almada çok keskindir. Bu nedenle besinler yerlerini kolaylıkla bulabilirler. Arka kısımlarında ise uzun ince bir kuyruk bulunur.

Bazı fare türlerinde ise kulakları kafalarından daha büyüktür. Bu özellik çevredeki sesleri çok net duymalarına yardımcı olur. Farelerin en önemli özelliklerinden birisi çok güçlü ve keskin bir diş yapısına sahip olmalarıdır. Dişleri ile çok sert maddeleri bile kemirebilirler. Farelerin yaşam alanları ve beslenme şekilleri türlerine göre değişmektedir.

Özellikle tarlalarda, bodrum katlarında, çatı katlarında ve kanalizasyonlarda yaşayan fareler, bu alanlardan ev içlerine yönelirler. Örnek olarak tarla faresi, tarla ve bahçe gibi ekili alanlarda yaşar ve bu alanlarda yetiştirilen meyve ya da sebzeler ile beslenirken, lağım fareleri kanalizasyon içlerinde bulunan pislikler ile beslenirler. Her türlü pis maddeleri ile beslenme sağlayan fareler çok pis canlılardır.

Tek olmayı sevmeyen fareler, genelde toplu halde yaşarlar. Ev içlerine yönelen fareler, beslenebilecek bir besin maddesi bulamazlarsa insanları ısırırlar. Genellikle gece uyuyan insanları el ve ayak parmaklarından ısıran fareler, insanlara hastalık bulaştırırlar. Farelerden insanlara hastalık bulaşmasının bir diğer yolu da farelerin ev içlerinde mutfak ve kiler gibi alanlarda bulunan yiyecekleri kemirmesi ve bu besinlerin üzerine salyalarını bırakmaları ile gerçekleşir. Fare ısırması insanlar tarafından hissedilmez.

Bunun nedeni fare ısıracağı yerin üzerine bir sıvı bırakması ve bu sıvının narkoz etkisi yaratması sonucu deriyi uyuşturmasıdır. Farelerin insanlığa tek faydası laboratuar ortamında kobay hayvanı olarak kullanılmasıdır. Fare yapısı insan yapısına benzerliğinden dolayı, üretilecek birçok ilaç önce fareler üzerinde denenir. Farelerin insanlara bulaştırdığı en ağır hastalık veba hastalığıdır.

Geçmiş zamanlarda birçok insan bu hastalık yüzünden ölmüştür. Farelerden insanlara bulaşan diğer hastalıklar ise verem, tifüs, kuduz, parazit hastalıkları, humma, grip, sodoko gibi hastalıklarıdır. Farelerin renkleri de türlerine göre değişir, fakat genel olarak siyah ve gri renkte olurlar.

Fare için yiyecekleri bol olduğu fırın, pastane, lokanta, un fabrikaları, depo ve kilerler vazgeçilmez alanlardır. Fareler memeli canlılardır ve doğurarak ürerler. Çok hızlı ve çok sayıda çoğalan canlılar olan fareler, yılda 4–5 kere ürerler. Havaların sıcak ya da soğuk olması fare üremesini etkilemez.

Her üremelerinde ortalama 10 – 12 arasında yavru yaparlar. Yavru farelerin gelişme süreleri 2 veya 3 aydır. Boyları ise türlerine ve yaşam alanlarına göre değişir. Küçük olan ve ‘’fındık faresi’’ denilen fare türlerinin yanında, kedi büyüklüğünde ve ‘’Keme’’ denilen türleri de vardır.

Fare türleri arasında en çok görülenleri; tarla faresi, kör fare, kanguru faresi, fındık faresi, lağım faresi, çatı faresi, hasat faresi, orman faresi, keseli fare, çekirge faresi, yeleli fare, kuş faresi, dikenli fare, çöl faresi, hamster diğer fare türleri arasında yer alır. Farelerden kurtulmak için, çok eski zamanlardan beri mücadele edilmiştir ve mücadeleye devam edilmektedir. Fakat eskilerde en meşhur fare yakalama uygulaması kapan uygulamasıydı. Fakat kapan ile fare yakalamak çok uzun zaman alıyor ve fareler tek tek yakalanıyordu.

Hatta etkisiz ilaçlar kullanılıyor ve fareler bir süre sonra bünyeleri bu ilaca alışıyor ve ölmüyorlardı. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte etkili fare ilaçları, etkili uygulamalar ve etkili ilaçlama aletleri ile bu zararlı canlılardan kısa sürede ve toplu halde kurtulmak mümkün oldu. Fakat bu etkili ilaçlar kesinlikle bilinçsizce ve amatörce kullanılması sakıncalı olan ilaçlardır. Fare ilaçlaması deneyimli ve uzman ilaçlama servisleri tarafından yapılmalıdır.

Mekânınızda fare gördüğünüz anda yasal ve profesyonel çalışan ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır. Destek alınacak ilaçlama şirketiniz sağlık bakanlığı onaylı ilaçlama şirketi olması ve etkili ilaçlar kullanmasına dikkat edilmelidir.

Okka Group böcek ilaçlama servisi olarak fare ilaçlaması ve her türlü böcek ile kemirgen ilaçlamalarında etkili ilaçları kullanıyor ve deneyimli personeller ile çalışıyoruz. Fare ilaçlaması konusunda yıllardır hizmet veren Okka Group böcek ilaçlama şirketimizi aramanız ve randevu almanız durumunda sizlerin farelerden kurtulmanıza yardımcı olunacaktır

 

TAHTA KURUSU

 Tahta kurusu, kan emici bir canlı olup, rengi pas rengindedir ve 6 ayaklıdır. Tahta kurusu böceğinin baş kısmında 2 tane anten bulunur ve bu anten ile tahta kurusu iletişimini sağlar.

Sürekli canlılardan kan emerek beslenen ve bu kanı bünyesinde depolayan tahta kurusu, bu nedenle üzerine bastırılıp, ezildiğinde pis bir koku yayar.Bu kokunun nedeni tahtakurusu haşeresinin, canlılardan emdiği kanı uzun süre bünyesinde muhafaza etmesindendir.

Tahta kurusu gün içinde en çok yatak, elbise dolabı, koltuk ve kanepelerde saklanarak, geceleri karanlıkta ortaya çıkar. Beslenmesini insanlardan kan emerek sağlayan tahta kurusu, özellikle sıcak ortamlarda çok çabuk ürer ve her üremelerinde ortalama 200 kadar yumurta bırakır. Bir tahtakurusu haşeresi ortalama kendi ağırlığının 5 katı kadar kan emebilecek kadar esnek bir yapıya sahip canlılardır.

Boyları ortalama 5 mm olan tahta kurularının, vücutları kan emdikçe şişer ve genişler. Tahtakurusu beslenmek için en çok geceleri ortaya çıkar ve uyku halinde olan insanları ısırarak beslenir. Tahta kurusu ısırması şu şekilde olur. Tahta kurusu kan emme sırasında bir sıvı salgılayarak ısırılan yer üzerine bırakır. Bu sıvı aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da sağlar.

Tahta kurusu salgıladığı bu sıvı ile hem kan akışını önler hem de deri üzerindeki bölgenin uyuşmasını sağlar. Bu yüzden insanlar tahta kurusu ısırmasını hissetmezler. Tahta kurusu ısırması sonucu insan derisinde kızarıklık, kabarma görülür ve kaşıntı hissedilir. Dünya üzerinde her bölgede yaşayabilen tahta kurusu haşeresinin, yaklaşık 100 kadar çeşidi bulunur. Kan emerek beslenen haşereler olan tahta kuruları, hastalık bulaştıran böceklerdir.

Günde 4–5 defa kan emen tahta kurusu haşereleri, hastalıklı bir canlıdan aldığı kanı, diğer insanlara da bulaştırır. Tahta kurusundan insanlara bulaşan bazı hastalıklar ; alerjik resaksiyonlar, B.Recurrentin, pasteurella pestis, M.Leprae,Bacillus anthracis’tir. Tahta kurusunun en farklı özelliğinden biriside ortalama 500 günden fazla aç kalabilmeleridir.

Tahta kurusu ile mücadelede için mutlaka uzman ve deneyimli bir ilaçlama şirketinden destek alınız. Okka Group böcek ilaçlama şirketi olarak, tahta kurusu ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlamalarında sağlık bakanlığı onaylı ve etkili ilaçları kullanarak, İstanbul’un her semtimde ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Tahta kurusu ilaçlama için günün her saati Okka Group ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz.

HALI BÖCEĞİ

 Halı böceği, ortalama 10–15 mm boyunda olan ve vücutlarının alt kısmı fırça şeklinde tüylerle kaplı bir böcek türüdür. Halı böcekleri türlerine göre farklı renklerde görülebilir. Evlerde ve iş yerlerinde genellikle uzun süre kullanılmayan halı, kilim ve battaniye gibi tüylü eşyalar içerisinde yaşayan halı böcekleri, bu eşyalar içerisinde yuvalanarak yumurtalarını saklar. Halı böceği özellikle yün, kıl, tüy ve deriden yapılmış eşyalar içerisinde de sık görülür. İnsanları ve diğer canlıları ısırmayan halı böcekleri beslenmelerini kullanılmayan eski eşyaları kemirerek sağlarlar.

Halı böcekleri bu özellikleri ile insanlara maddi zararlar verirler. Aynı zamanda bu eşyaların içerisine yumurtalarını da bırakan halı böcekleri, bu eşyaları kullanan insanlara hastalık bulaştırırlar. Halı böceklerinden korunmak için Okka Group ilaçlama şirketimizi günün her saati arayabilir ve halı böceği ilaçlaması isteğinde bulunabilirsiniz. Okka group böcek ilaçlama servisimiz sizlere ilaçlama konusunda en güvenilir ve en etkili ilaçlama uygulamasını sunarak sizleri halı böceklerinden kurtaracaktır. 

ÖRÜMCEK İLAÇLAMA

 Örümcek, zehirli ve zehirsiz türleri olan ve dünyanın her yerinde yaşayan bir canlıdır. Yüzlerce türü bulunan örümceklerin bazı türleri çok zehirlidir ve bir insanı birkaç dakika içinde öldürebilir. Sıcak havaları çok seven ve sıcak havalarda daha çok aktif olan örümceklerin boyları türlerine ve yaşam alanlarına göre değişmektedir. Fakat ortalama boyları 2–3 cm kadar olan örümceklerin 10–15 cm boyunda olan türleri de vardır. Toplamda sekiz tane ayağı olan örümceklerin başlarında ‘’his bacağı’’ adında 1 tane daha bacakları vardır. Örümcekler bu his bacaklarını aynı zamanda çiftleşme organı olarak ta kullanırlar. Beslenmelerini hazırladıkları ağlarına takılan küçük böcek türleri ile sağlarlar.

Örümcek, ağına yakalanan bu canlıları ısırır ve zehrini avının içine akıtarak etkisiz hale getirir. Bu işlemin ardından, zehrin etkisi ile parçalara ayrılan avını yiyerek beslenmesini sağlarlar. Örümceklerin ayaklarının uçlarında vantuzları bulunur, bu vantuzlar sayesinde rahatlıkla düz duvarlara bile tırmanabilirler. Örümcek zehrinin etkisi türlerine ve yaşam alanlarına göre değişirken bazı örümcek türleri, insanı 1–2 saat içerisinde öldürebilirken, bazı örümcek türlerinin zehirlerinin etkisi ise belli bir süre sonra ortaya çıkmaktadır.

Örümcekleri diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, sadece örümceklere has olan ağ örme özelliğidir. Örümcekler bu ağlarını insanların ulaşamayacakları kuytu köşelere örerler. Bu ağların yapışkan özelliğe sahiptir ve küçük canlılar bu ağlara yapışıp yakalanırlar. Örümcekler bu yolla beslenmelerini sağlarlar. Mekânınızda normalden daha büyük bir örümcek görürseniz, kesinlikle el ile temas etmeyiniz. Çok etkili zehre sahip örümcek türleri olduğu için ve örümcekler kendilerine bir zarar geleceğini hissettikleri anda ısırdıkları için bu durum çok tehlikelidir. Karın bölgesinde bir ağ kesesi bulunan örümcek, avlanabileceği bölgeyi dikkatle seçer ve ağını örer. Örümcekler ağlarını insanların ulaşamayacakları yüksek yerlere yaparlar.

Yumurtlama sistemi ile üreyen örümcekler, her çiftleşmelerinde 400 kadar yumurta yaparlar. Örümcek ilaçlaması, diğer tüm böcek ilaçlamalarında olduğu gibi bireysel olarak yapılması çok tehlikelidir. Örümcek ilaçlaması yaptırmak için, böcek ilaçlama şirketlerinden yardım istenmelidir. Tabi örümcek ilaçlaması yaptıracağınız ilaçlama şirketinin profesyonel ve sağlık bakanlığı onaylı, yasal bir ilaçlama şirketi olmasına dikkat edilmelidir. Okka group ilaçlama şirketi olarak sizlere yasal ve etkili ilaçlarımız ile örümcek ilaçlama hizmetini günün her saati sunmaktayız

YILAN UYGULAMASI

 Yılan, dünyanın her yerinde yaşayan, hareketini sürünerek sağlayan, uzun ve yuvarlak vücut yapısı olan sürüngen bir canlıdır. Birçok türü zehirli olan yılanların zehirlerinin etkisi yaşam alanlarına ve türlerine göre değişmektedir. Yılanlarda ayak ya da kanat yoktur, hareketlerini sürünerek sağlarlar. Boyları türüne göre değişen yılanların 1–2 metre boyunda olan türleri de, 10 metrenin üzerinde olan türleri de vardır.

Özellikle sıcak bölgelerde yaşamayı seven ve bu havalarda çok daha aktif olan yılanlar, güneşlenmek için sürekli hareket halinde olurlar. Sıcak iklimlerde yaşayan yılan türleri, diğer yılan türlerine göre daha zehirlidir. Örnek olarak çöllerde yaşayan yılanlar, diğer ortamlarda yaşayan yılan türlerine göre etkili zehre sahiptir. Yılanların ağızlarında çatallı bir dil ve zehirli 2 adet diş bulunmaktadır.

Yılanlar etçil beslenirler ve beslenmelerini yaşam alanlarında bulunan canlılar ile sağlarlar. Karada yaşayan yılanlar fare, kurbağa, kuş, tavşan, keklik gibi canlılar ve yine küçük böcek türleri ile beslenirler. Su yılanları ise balık, balık yumurtaları ve diğer deniz canlıları ile beslenirler. Esnek bir ağız ve esnek bir vücut yapısına sahip olan yılanlar, avlarını bütün halde yutarlar. Fakat besinlerini sindirmeleri uzun zaman alır. Bir insanı bile tamamen yutabilecek kadar büyük yılan türleri bile yaşamaktadır.

Yılan beslenme
işleminin ardından ürer ve yumurtalarını uygun alanlara bırakır. Sıcak mevsimlerde daha çok görülen yılanlar, kış aylarında toprak içlerine kazdıkları yuvalarında dinlenirler. Yeryüzünde yaşayan yılan türlerinin çoğu zehirlidir. Bu nedenle yılan sokması çok tehlikeli ve ölümcül sonuçlar bir durum oluşturabilir. Yılan ısırmasında yapılması gereken en acil müdahale, yılanın ısırdığı yerin üst tarafından bir bez ile sıkıca bağlayarak kan dolaşımını yavaşlatmak olmalıdır. Daha sonra en yakın sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır.


Yılanların çok tehlikeli oldukları unutulmamalı, bu nedenle evlerde yılan görüldüğü anda kesinlikle yaklaşmayıp, ferdi olarak müdahale etmemelidir. Yapılması gereken tek şey bir İlaçlama şirketini arayarak yılan İlaçlama talebinde bulunulmalıdır. Yıllardır yılan ile mücadelede her türlü bilgi ve deneyime sahip olan Okka group böcek ilaçlama şirketimiz, sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanır. Okka Group ilaçlama servisimiz sizlere yılan ilaçlaması ve her türlü haşere ilaçlaması konularında hizmet vermektedir.

 

SALYANGOZ

 Salyangoz, birçok canlıdan farklı bir vücut yapısına sahip canlıdır. Vücudu sırtında taşıdığı bir kabuk içerisinde olan salyangoz canlısının bu kabuk sayesinde kendisini tehlikelerden korur. Salyangoz hareket etmediği süre içerisinde kabuklarına çekilerek dinlenir. Salyangozun vücudu ile kabuğu arasında sıvı bir madde vardır. Bu sıvı salyangozlar için çok önemlidir.

Salyangoz bu sıvı sayesinde hareket eder. Bu sıvı madde üzerinde kayarak ilerleyen salyangozların yürüdüğü yerler özellikle yaz aylarında ormanlık alanlarda görülür. Kuru saydam bir leke bırakan salyangozların vücut yapıları tamamen su ile kaplıdır. Salyangoz sürekli hareket ettiği için vücudundaki su da tükenir bu nedenle sürekli sıvıya ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda bu sıvı salyangozun vücut ısısını da dengeler. Bu nedenle salyangozlar yaşam alanı olarak nemli ve sulak alanları tercih ederler.


Genellikle yağmurdan sonra ortaya çıkan salyangozlar bu nedenle ülkemizde bol yağış alan bölgeler olan Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sık görülür. Salyangozlar otçul ve etçil olarak beslenirler, fakat birçok türü otçul beslenirken, etçil beslenen salyangoz türlerine nadir rastlanmaktadır. Salyangoz beslenmesinde bitkilerin köklerini ve yapraklarını tercih eder. En çok bağ ve bahçelerde yetiştirilen marul, havuç, ıspanak, biber, salatalık, domates, maydanoz, üzüm gibi bitkilerin yapraklarını yiyerek beslenir. Ev içlerine pek yönelmeyen salyangozlar saksı bitkilerine zarar verebilir ya da evlerin duvarlarında gezebilir. Bol yağış alan ve yüksek nem oranlı bölgelerde sık görülen salyangozlar, ne çok sıcak havalarda ne de çok soğuk havalarda yaşarlar. Aşırı sıcaklarda vücudunda ki sıvı kurur, çok soğukta ise vücudundaki sıvı donar ve her iki durumda da salyangozlar ölür.

Salyangoz canlısı ne çok sıcakta, ne de çok soğukta yaşayabilir. Çünkü vücudu tamamen sıvı ile kaplı olan salyangozlar, çok sıcakta vücutlarındaki sıvı kuruduğu için kuruyarak, çok soğuklarda ise vücudundaki sıvı donarak ölürler. Bu nedenle salyangozlar, ne çok sıcak havalarda, nede çok soğuk havalarda yaşayabilirler. Ülkemizde salyangozlar en çok yağış alan ve en nemli bölgeler olan Karadeniz ve Marmara bölgelerinde sık görülürler. Salyangozların en önemli özelliklerinden birisi de ‘’çift üreme organı’’ olmalarıdır. Hem erkek üreme organı, hem de dişi üreme organı olan salyangozlar kendi kendilerini bile dölleyebilirler. Her döllenme sonrası salyangozlar ortalama 200 kadar yumurta bırakır.

Bazı ülkelerde salyangozlar besin maddesi olarak tüketilir ve çok sevilir. Salyangoz ile mücadele için Okka group böcek ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz. Salyangoz ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlama hizmeti ile günün her saati yanınızdayız.

TESBİH BÖCEĞİ

 Tespih böceği, yuvarlak ve yumuşak yapılı bir böcektir. Tespih böceklerinin vücutlarının alt kısmında sıkça ayak bulunur. Tehlikelere karşı kendisini korumak için, içe doğru kapanarak top şeklini alan tespih böcekleri ismini bu özelliği sayesinde almıştır. Tespih böcekleri türlerine göre farklı renklerde olurken, genellikle siyah ve gri renklidir. Boyları ise ortalama 3–5 cm olan tespih böceği, nemli ve rutubetli alanlarda yaşar. En çok binaların bodrumlarında, taş ve molozların altlarında görülür. Ev içlerinde pek fazla görülmeyen tespih böcekleri, ev içlerine girdiklerinde ilk olarak banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda görülür.

Ev içlerinde açıkta buldukları gıda maddeleri üzerinden beslenen tespih böcekleri, pisliklerini bu gıdalar üzerine bırakarak insanlara hastalık bulaştırabilirler. Eğer yiyecek besin maddesi bulamazlarsa tespih böcekleri, saksı ve süs bitkilerinin dibini kemirerek, hem bitkilere zarar verir hem de beslenmesini sağlar. En çok bahçe ve tarla gibi ekili alanlarda yaşayan tespih böcekleri, bitkilerin köklerini ve yapraklarını yiyerek beslenir ve bu yolla bitkilerin gelişimini de engeller. Bu sebeple çiftçilikle ve seracılıkla uğraşan insanlara daha çok zarar verirler. Tespih böceklerinden kurtulmak için, yasal ve profesyonel ilaçlama şirketlerinden tespih böceği ilaçlama talebinde bulunmanız yeterli olacaktır. Okaa Group ilaçlama servisi olarak Sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanıp, profesyonel ilaçlama ekibimizin uygulamaları ile sizlere günün her saati tespih böceği ilaçlaması ve diğer tüm böcek ilaçlama hizmetlerini sunuyoruz.

ARI İLAÇLAMA

 Arı, zar kanatlı canlılar grubundan olup, uçan bir böcek türüdür. Kuyruk bölümünde zehirli iğneleri bulunan arılar, baş kısımlarında bulunan antenler ile etrafına dalgalar yayarak yönünü bulur. Ayrıca yine baş kısımlarında göz ve duyargaları bulunur.

Dünyanın her yerinde yaşayan arılarda 6 tane ayak bulunur. İnsanlar için çok faydalı arı türleri ve yine insanlar için çok zararlı olan arı türleri de bulunur. Özellikle bal arıları insanlar için çok faydalı canlılar olup, bal oluşumunda etkili rol oynarlar. Bu nedenle arılar, insanlar için diğer böceklerden farklıdır ve insanlar tarafından koruma altına alınır. Bal arıları toplu halde kovanlar içerisinde yaşar ve her arının farklı görevleri vardır. Kraliçe arı, savaşçı arı ve işçi arılar olmak üzere 3 bölüme ayrılır. Kraliçe arı her kovanda 1 tane bulunur ve kovan içerisindeki liderdir. Savaşçı arılar kovanın güvenliğinden sorumludur ve kovanı korurlar. İşçi arılar ise bal üretiminde en çok çalışan canlılardır.

Bal arılarının zehri azdır ve sadece kendilerini tehlikede hissettikleri anda sokarlar. İnsanlar için zararlı olan arı türü ise yaban arısı yani eşek arısıdır. Zehirleri çok etkili olan yaban arıları, toplu halde bir insana saldırdıkları takdirde ölümle dahi karşılaşılabilecek sonuçlar doğurur. Yaban arıları bal yapmayan arılardır. Arının özelliği konduğu her çiçeği döllemesidir. Doğanın vazgeçilmez bir parçası olan arı, beslenmesini bitkilerin proteinleri ile sağlar. Aynı zamanda ev içlerine giren arılar, insanların yediği yiyeceklere de ortak olarak beslenebilirler. Arı ile mücadele çok tehlikelidir. Çünkü arı kendisine ve yuvasına karşı gelecek tehlikeleri hissettikleri anda insanları sokar. Arı sokması sonucu insanlarında acı hissedilir ve vücutlarında şişme olur. Özellikle arı sokması ve arı zehrine karşı duyarlı vücut yapılarına sahip olan insanlarda çok tehlikeli durumlar ortaya çıkmaktadır.

Arılardan kurtulmak
için ilaçlama şirketlerine arı ilaçlaması yaptırılmalıdır. Arı ilaçlaması kesinlikle profesyonel çalışan, uzman ve deneyimli ilaçlama şirketlerine yaptırılmalıdır. Okka Group  ilaçlama şirketi olarak deneyimli ilaçlama elemanlarımız ve etkili ilaçlarımız ile günün her saati ilaçlama hizmeti sunuyoruz.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret8208
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.15842.1623
Euro2.84512.8502
Hava Durumu
Anlık
Yarın
28° 33° 19°
Takvim
Saat